Statuetki plebiscytu „Człowiek człowiekowi”

CAM00623Po raz kolejny wręczono statuetki plebiscytu „Człowiek człowiekowi”, przyznawane przez Kapitułę za szczególny wkład w działalność społeczną na rzecz Orawy.

W 2013 uhonorowano cztery osoby: p. Andrzeja Haniaczyka i p. Ludwika Młynarczyka, którzy wnieśli nieoceniony wkład w promowanie kultury orawskiej oraz  p. Antoniego Kwaśnicę i ks. Władysława Pilarczyka, którym tyle zawdzięcza kościół w Orawce.

p. Antoni Kwaśnica, wieloletni prezes orawczańskiej Ochotniczej Straży Pożarnej (dzisiaj prezes honorowy),  wieloletni działacz Rady Parafialnej – pomagał proboszczom w organizowaniu remontów przy kościele, zachęcał mieszkańców i sam brał w nich czynny udział w latach 80 i 90-tych XX w.CAM00625 Razem ze strażakami dba o bezpieczeństwo pożarowe bezcennego skarbu, jakim jest drewniany kościół i okazuje potrzebną pomoc przy zabezpieczaniu uroczystości nie tylko kościelnych.

Ks. Władysław Pilarczyk, współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Orawy, znany publicysta i regionalista,  inicjator powołania Małopolskiej Rady Regionalnych Towarzystw Kultury, mocno zaangażowany w tematykę orawską. To on wydał pierwszą i jedyną dotąd, tak obszerną, polską monografię kościoła, nakładem również znacznej ilości środków własnych, jak sam przyznał w rozmowie. Mowa o albumie „Kościół w Orawce”, napisanym przez p. Tadeusza Trajdosa, wydanym przez wyd. Secesja w 1999 roku.

Statuetki wręczył Wójt Gminy Jabłonka, p. Antoni Karlak  podczas spotkaniu na „Orawskim opłatku”, które miało miejsce 20 grudnia 2013 r. w Orawskim Centrum Kultury.