24 czerwca – odpust w Orawce

narodzenie i obrzezanie św. Jana, zdj. M.Smondek

narodzenie i obrzezanie św. Jana, zdj. M.Smondek

Odpust to wielkie wydarzenie w życiu każdej wspólnoty parafialnej. W Orawce przeżywamy dwa odpusty, jeden w dzień urodzin św. Jana Chrzciciela, a drugi w dniu wspomnienia Matki Boskiej Bolesnej. Zwróćmy uwagę, że w kościele katolickim wspomina się tylko dzień narodzin Maryi Panny, Jezusa i właśnie św. Jana.

Na odpusty w święto tytulacyjne św. Jana Chrzciciela (24 czerwca), a później – od r. 1715 – i święto dedykacyjne (następna niedziela) przybywali liczni pielgrzymi nie tylko z samej parafii, ale z całej Górnej Orawy. (…) Odpusty wieczyste na święto patrona parafialnego przyznał kościołowi w Orawce papież Pius VI w roku 1784.

Tadeusz Trajdos, Kościół w Orawce, 1999,

źródło:  Visitatio Canonica Ecclesiae et Parochiae Oravkensis die 12 Junii 1833 bp Joseph Belik

Odpust czerwcowy parafianie obchodzą bardzo uroczyście, wielu z nich wkłada tradycyjne lub stylizowane stroje ludowe. Wyjątkowość dnia podkreśla tradycyjna procesja z chorągwiami, feretronami i poduszkami, dziećmi sypiącymi kwiaty. Dodać należy, że w czerwcu w ołtarzu głównym wystawiony jest obraz przedstawiający wyobrażenie św. Jana Chrzciciela.

W ten dzień śpiewa się w kościele pieśń ułożoną przez proboszcza (1975-1977)  księdza Stanisława Górnego do melodii Feliksa Nowowiejskiego dla pieśni „Polski Królowo Opiekunko Sławna”. Ksiądz Górny wydrukował tekst i rozdał kopie wiernym. Słowa i informacje o pieśni publikuję dzięki uprzejmości Pana organisty Grzegorza Bosaka.

Oto jej tekst:

 1.O Ty coś Zbawcy przygotował drogę,

do zmiany życia wzywał lud.

Tyś z Jego przyjścia pierwszy się radował,

gdy Chrystusa na świat  zesłał Bóg.

 

Ref. Janie Chrzcicielu święty patronie,

Uproś u Boga łaski nam.

Prawdy i wiary mężne wyznawanie,

Bądź przewodnikiem do Niebios bram.

2.Za prawdę bożą oddajesz swe życie,

Świadectwo Twoje zna każdy z nas.

Wielki w Kościele i przesławny w świecie,

Bądź naszym wzorem na każdy czas.

opr. Lucyna Borczuch