W XXXV edycji Orawskiego Konkursu Literackiego im. Piotra Borowego wysoko oceniono i nagrodzono dwa utwory dotyczące kościoła w Orawce, wiersz i sztukę.
W „kategorii V dorosłych pow. 20 lat: Poezja niegwarowa” pani Magdalena Kostrzewa Smreczak, obecnie z Lipnicy Małej, przedstawiła przejmujący wiersz pt.
Jezus Frasobliwy w orawskim kościele
Taki sam jak On
Siedzę przygarbiony
W przestrzeni przeszłości
On okaleczony
I ja ocalony
Taki sam jak On
Idę przestraszony
W teraźniejszość dnia
On wzgardzony
I ja wyzwolony
Taki sam jak On?
Patrzę ku przyszłości
W niezmienności świata
On w świętej aureoli
I ja na grzechu antresoli.
Ksiądz Paweł Kubani, obecnie z Krakowa, zgłosił sztukę pt. „Orawskie Betlejem” . Jest to utwór w czterech aktach utrzymany w konwencji tradycyjnych jasełek. Przedstawia zmagania mieszkańców Orawy z reformacją i podkreśla rolę księdza Jana Szczechowicza, budowniczego kościoła w Orawce, pierwszego proboszcza i wicearchidiakona Orawy w tych trudnych czasach. Narratorem jest Dziad, jakby wędrowiec nie związany z terenem, osoba komentująca wydarzenia obiektywnie. W scenie finałowej – migawka z pasterki i pokłon ludu orawskiego Dzieciątku Bożemu w nowo wybudowanym kościele w Orawce.
Sztuka przybliża okoliczności powstania kościoła i postać ks. Szczechowicza. Warto wystawić ją zwłaszcza w roku jubileuszu konsekracji kościoła, co też zostało zaproponowane dyrektorom szkół przez jury konkursu.
Bardzo serdecznie dziękujemy obojgu Autorom i od wielu lat niestrudzonym propagatorom naszego kościółka za zaangażowanie.
Opr. Lucyna Borczuch