Koncert „Muzyka zaklęta w drewnie”

zdj.J.Wojtyczek

zdj.J.Wojtyczek

W dniu 28 czerwca 2015 r. mieliśmy zaszczyt i wielką przyjemność wysłuchać w Orawce koncertu muzyki klasycznej z cyklu „Muzyka zaklęta w drewnie”. Festiwal gościł po raz drugi.

O pierwszym koncercie przeczytać można we wpisie  http://orawka-kosciol.pl/2015/06/muzyka-zakleta-w-drewnie-po-raz-drugi-w-orawce/

Zorganizowany przez Małopolską Organizację Turystyczną i gospodarza obiektu księdza proboszcza Tadeusza Dąbrowskiego koncert pt. „Duety XVIII wieku” był trzecim w cyklu czternastu w tym sezonie letnim imprez Małopolskiej Organizacji Turystycznej na Szlaku Architektury Drewnianej.

Zebranych powitał ksiądz Dąbrowski i podziękował MOT za wielkie wyróżnienie, jakim było wybranie Orawki jako miejsca tak wspaniałego koncertu w tym wyjątkowym dla kościoła roku jubileuszu 300-lecia konsekracji. Współpraca parafii w Orawce i MOT trwa już piaty rok. Dzięki temu w wybranych dniach turyści mogą kościół zwiedzać.

Następnie głos zabrał wiceprezes MOT pan Jan Wieczorkowski, zapraszając do zwiedzania obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej i udziału w kolejnych koncertach festiwalowych.

W Orawce wystąpili Profesor Elżbieta Stefańska, Mariko Kato oraz Tomasz Potaczek.

Elżbieta Stefańska – znana polska klawesynistka, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę klawesynu, laureatka licznych nagród. Koncertuje na całym świecie, uczestniczy w wielu krajowych i zagranicznych festiwalach jako solistka i kameralistka.
W repertuarze Elżbiety Stefańskiej znajdują się dzieła muzyki solowej i kameralnej epoki renesansu, baroku, klasycznej, jak również XX-wiecznej, w tym także muzyki kompozytorów polskich dawnych i współczesnych.

Mariko Kato – urodziła się na Hokkaido w Japonii. Studia pianistyczne odbyła w School of Music w UOZU w Japonii u Prof. Jiro Yamamoto i w tym czasie została laureatką konkursów pianistycznych w Japonii. Koncertuje na fortepianie i klawesynie, również w duecie ze swoją Profesor – Elżbietą Stefańską w Polsce, Francji, na Ukrainie i w Japonii.

Tomasz Potaczek – w 2009 roku ukończył z wyróżnieniem studia w krakowskiej Akademii Muzycznej. Od początku swoich studiów uczestniczył w licznych kursach muzyki dawnej.
Jako traversista jest współzałożycielem zespołu muzyki dawnej Estravaganza. Współpracuje ponadto z kapelą dworską Consortium Sedinum, Capellą Cracoviensis, Filharmonią Krakowską, a także zespołami muzyki dawnej Ensamble Barocum, Risonanza, Intrada.

Koncert składał się  z duetów od epoki baroku do klasycyzmu.

Johann Sebastian Bach:  Koncert C-dur na dwa klawesyny BWV 1061

Koncert występuje w dwóch wersjach. Wykonawcy wybrali wersję klawesynową bez zespołu smyczków, gdyż wtedy klawesyny XVIII wieczne prezentują się najpełniej.

Johann Baptist Vanhal (Jan Křstitel Vaňhal): Sonata G-dur flet i klawesyn

Wirtuozowska Sonata G -dur ukazuje piękne brzmienie i urok połączenia fletu barokowego z klawesynem.

Wolfgang Amadeus Mozart: Sonata D-dur na dwa klawesyny K.V.448

Sonata D-dur to pokaz wspaniałej współpracy dwóch klawesynów a lekkość, śpiewność, wdzięk i wirtuozeria dzieła sprawiają zarówno wykonawcom jak i publiczności wiele radości.

W orawczańskim kościele, obok organów,  jako wyobrażenie nieba są namalowane anioły z instrumentami dawnymi. Nad nimi fragment psalmu, dziś 47 wers 7 po łacinie, w tłumaczeniu na język polski „Śpiewajmy psalmy bogu naszemu, śpiewajmy psalmy, który królem całej ziemi jest, śpiewajmy psalmy mądrze”. Według „Objaśnień psalmów” św. Augustyna „mądrze, czyli uruchamiając wszystkie pokłady człowieczeństwa: intelekt, wolę i uczucia” (jak mi to  wytłumaczył ksiądz Marek K., za co dziękuję serdecznie). Zabrzmiał Bach, Vanhal i Mozart a my byliśmy z tymi Artystami i oryginalnymi klawesynami oraz fletem w muzycznym niebie. Wybraliśmy koncert na to popołudnie… mądrze!

W imieniu obecnych w Orawce melomanów i własnym, dziękuję wspaniałym Artystom i Festiwalowi Muzyka Zaklęta w Drewnie za te cudowne chwile. Dziękuję również tym, którym się chciało przyjechać, czasem z daleka.

na podstawie materiałów prasowych MOT opr. L.Borczuch

Galeria zdjęć Jakuba Wojtyczka

Galeria zdjęć Łukasza Sowińskiego http://podhale24.pl/rozmaitosci/artykul/38059