Belka tęczowa sprzed 1994

zdj. Krystian Wilk

Podczas generalnego remontu kościoła na przełomie XX/XXI wieku, przy zdejmowaniu baldachimu znad ambony odkryto zapomniany staropolski tekst wielkopostny. Był on zasłonięty szalunkiem, na którym namalowano wyobrażenia narzędzi Męki Pańskiej. Prawdopodobnie kolejny proboszcz w Orawce postanowił dyplomatycznie zasłonić słowiański tekst w węgierskiej farze. Musiało to być bardzo dawno, skoro o tym zapomniano, a przecież wiele informacji zachowało się w tradycji ustnej przekazywanej w Orawce.

Zwracam się do czytelników z pytaniem, czy ktoś wie co się z tym szalunkiem stało? Czy ktoś posiada zdjęcia belki tęczowej sprzed 1994 roku? Jedyne, na którym bardzo dobrze widoczna jest część tego szalunku, zostało wykonane przez pana Krystiana Wilka w latach 90 tych XX wieku. Dziękuję serdecznie za udostępnienie 🙂  Ma ktoś zdjęcie reszty szalunku? Zdjęcia ze zbiorów NAC nie są wyraźne.

Informacje proszę przesłać na adres orawka.kosciol@gmail.com lub zgłosić w Orawce osobiście, księdzu, siostrom lub przewodniczce.

Lucyna Borczuch