Zabytek orawski inspiracją dla kościoła w stolicy?

3 kwietnia 2019 r. w Warszawie, na terenie parafii p.w. Zmartwychwstania Pańskiego, w galerii „Lokomotywa” odbył się wernisaż, który, mamy nadzieję, zachęci do odwiedzenia Orawy i naszego zabytkowego kościoła. Wystawa zdjęć została zorganizowana przy współpracy Ruchu Inicjatyw Społecznych „Praca”, działającego przy tej parafii oraz Stowarzyszenia Rozwoju Orawy, organizacji wspierającej promocję tego regionu.

autorzy wystawy i ks. wikary

Kościół orawski z warszawskim łączy materiał, z którego powstały i uderzająco podobne sylwety a w szczególności iglicowe wieże. Kościół p.w. Zmartwychwstania Pańskiego projektował  znany architekt Stefan Szyller, przedstawiciel historyzmu, konserwator zabytków. Wiadomo o nim, że podróżował po Podtatrzu szukając natchnienia i czystych form dla swoich projektów. Być może inspiracją dla warszawskiego kościoła był właśnie najstarszy orawski zabytek. Do tego nawiązuje tytuł wystawy: „Kościół św. Jana Chrzciciela w Orawce. Inspiracja architektoniczna kościoła Zmartwychwstania Pańskiego?”

Galerię prowadzi p. Krzysztof Chmarra, a mieści się ona w kruchcie przy dzwonnicy. Na ścianach zaprezentowano wykonane przez p. Janusza Skórzewskiego zdjęcia wyposażenia kościoła w Orawce a pod sufitem podwieszono dwa dużych rozmiarów zdjęcia obrazów, które znajdują się  na stropie nawy. Pionowo natomiast zwieszono z sufitu zdjęcie belki tęczowej. Instalacja sprawia wrażenie jakby się naprawdę stało pod chórem w kościele Orawce. Nietuzinkowy pomysł bardzo spodobał się licznym odwiedzającym wystawę. Prezentację Orawy uzupełnił pokaz slajdów. Zachwycające zdjęcia p. Skórzewskiego komentowała regionalistka, przewodniczka z kościoła w Orawce, Lucyna Borczuch. Planowane początkowo na 1,5 godzinne spotkanie przedłużyło się do 3 godzin, gdyż galeria znajduje się w dosyć ruchliwym punkcie, a wernisaż był szeroko rozreklamowany. Wystawę można oglądać do końca maja br. Organizatorzy serdecznie zapraszają!

4 kwietnia 2019 r. na Politechnice Warszawskiej odbyło się spotkanie Lucyny Borczuch z przewodnikami świętokrzyskimi i osobami zainteresowanymi dziedzictwem Orawy. Tutaj skupiono się na bezcennych kurtynach wielkopostnych. Zaprezentowano ich zdjęcia oraz przedstawiono słuchaczom tematykę, z którą zdecydowana większość zetknęła się po raz pierwszy. Tutaj również przedłużyło się spotkanie z uwagi na ten pasjonujący wątek. Do zobaczenia na Orawie!