Relacja ze zlotu zabytkowych pojazdów

Międzynarodowy zlot trwał trzy dni, a jego punktem kulminacyjnym był przejazd i pobyt w Orawce, połączony ze zwiedzaniem zabytkowego kościoła.  W spotkaniu wzięło udział ok. 200 hobbystów ze Słowacji, Czech i Polski, którzy zameldowali się w 120 zabytkowych pojazdach. Ubrani w epokowe stroje wzbudzali podziw u licznie zebranych widzów. Organizatorami byli państwo Eva i Imrich Jatyelowie z Namiestowa. Dzięki policji, strażakom z Orawki i wolontariuszom wszystko przebiegło sprawnie i bezpiecznie!

Nie trzeba dodawać, że kościół zachwycił zwiedzających, którzy czasem, jak sami przyznawali,  wielokrotnie tędy przejeżdżali, ale nie było okazji się zatrzymać. Dodatkowego kolorytu dodała obecność księdza prof. Jana Dudy, który dopowiedział swoje przemyślenia odnośnie orawskiego zabytku. Sporo osób było z Orawy, zaskoczeni słuchali o początkach katolicyzmu na Górnej Orawie, o księżach pochowanych w Orawce, związanych z ich miejscowościami. O zainteresowaniu świadczy wiele pytań i przedłużające się ponad plan zwiedzanie!

Dziękuję serdecznie wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przebieg tego fantastycznego spotkania, które wydatnie przyczyni się do popularyzowania naszego najcenniejszego zabytku!