Upamiętnienie działaczy orawskich i spiskich

W tym roku obchodzimy 100-lecia Związku Podhalan i 115-lecia Związku Górali. Dzień poświęcony działaczom Spisza i Orawy przypadł na niedzielę 16 czerwca br.
O godzinie 10.00 delegacja Oddziału Orawskiego Związku Podhalan w Orawce złożyła kwiaty na grobie księdza Marcina Jabłońskiego, wybitnego działacza społecznego, prezesa Związku Spisko-Orawskiego przez cały okres działania tej organizacji tj. od 30 marca 1931 do 9 lipca 1936 r., a następnie po reorganizacji i zmianie nazwy – pierwszego wiceprezesa Związku Górali Spisza i Orawy. Więcej o ks. Jabłońskim czytaj tutaj. Wspólnie proboszczem w Orawce, ks. Tadeuszem Dąbrowskim odmówiliśmy modlitwę za zmarłych działaczy.
Główne uroczystości dnia spisko – orawskiego w roku jubileuszowym Związku Podhalan odbyły się w Jabłonce. Rozpoczęto je mszą św. w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego o godz. 11.00. Od 12.30 w Centrum Kultury Górnej Orawy wysłuchaliśmy wykładów o historii Związku Podhalan i wkładzie Orawian w ruch regionalny i niepodległościowy. Wyświetlono również fragmenty filmu pt. „Prawo do Polski”, który opowiada o działalności na rzecz przyłączenia kresów południowych do Polski. Ważnym miejscem dla tego ruchu był kościół w Orawce i orawscy kapłani.

Opr. L.Borczuch