Muzycznie w XVII wiek

3 września 2019 r.  w Orawce mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć członków Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu. Szacownemu Gronu przewodził prof. Krzysztof Urbaniak, obecnie kierownik Katedry Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Łodzi. Stowarzyszenie powstało w celu renowacji zabytkowych organów znajdujących się w Bazylice Mniejszej p.w. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Remont tego instrumentu został w zeszłym roku ukończony, dodatkowo zrekonstruowano 4 pary miechów na wzór orawczańskich. Tym samym, jak powiedział prof. Urbaniak, „organy olkuskie zyskały płuca”.

Goście zwiedzili nasz zabytkowy kościół, zachwyceni jego pięknem i stanem zachowania. Przedstawiono im również zdjęcia opon wielkopostnych. Umówiliśmy się na przełom III/IV 2020, kiedy znowu będzie można je oglądać.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchania wykładu wygłoszonego przez Profesora, dotyczącego działania organów w Orawce. Zaprezentował on poszczególne głosy oraz szeroko omówił sposób produkcji piszczałek tradycyjnymi XVII wiecznymi metodami. Było to niezwykle ciekawe spotkanie, znakomicie poszerzające naszą wiedzę. Zwieńczeniem wykładu było zagranie trzech krótkich utworów XVII wiecznych. Dzięki temu mogliśmy jakby przenieść się w czasie… Coś wspaniałego! Jedna próbka tutaj a druga próbka nagrania tutaj. 

Instrument znajdujący się w Orawce był remontowany w latach 1972/1973. Działa jeszcze dobrze, ale pora pomyśleć o czyszczeniu i konserwacji. To przecież jedne z najstarszych organów w Polsce! Dzięki rekonstrukcji miechów dla olkuskich organów, wielu wybitnych organistów usłyszało o Orawce, wielu z nich już ten kościół później odwiedziło. To doskonała promocja dla naszego zabytku, tym bardziej musimy zrobić wszystko by móc się dalej nimi szczycić.

Dziękuję za spotkanie i muzyczną ucztę. Z nadzieją na więcej.

LB