Prelekcje dot. kurtyn wielkopostnych

Od kwietnia do października br.  Stowarzyszenie Rozwoju Orawy realizowało projekt „Dary Orawy” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury. Projekt zakłada promowanie dziedzictwa lokalnego związanego z farbiarstwem przy użyciu indygo. Jedna część projektu, pt. Orawska modra suknia polega na omawianiu farbiarstwa do celów praktycznych, czyli uzyskiwania tkanin wykorzystywanych do użytku domowego, warsztaty polegały na drukowaniu tkanin. Druga część projektu to Indygo w świątyni i związana jest z kurtynami wielkopostnymi znajdującymi się w kościele w Orawce, wykonanymi ze zszytych pasów płótna farbowanego indygo, pomalowanych następnie kolorowymi temperami.

Ze środków uzyskanych w projekcie  Indygo w świątyni zakupiono dużego formatu zdjęcia kurtyn i wnętrza kościoła oraz sztalugi drewniane, wydrukowano zdjęcia na płytach PCV, aby można je było wielokrotnie  wykorzystać podczas prelekcji. Ten pomysł sprawdził się idealnie w warunkach ekspozycji w kościele, zarówno w Orawce jak i w Zubrzycy Górnej, kiedy prezentowano zdjęcia podczas prelekcji. Nie trzeba dodawać, że prelekcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników, a duże formaty pokazują szczegóły tych niezwykłych tkanin. Do tej pory mieliśmy do dyspozycji jedynie niewielkie pocztówki ze zdjęciami kurtyn.

zdj. M.Liśkiewicz

Prelekcje z pokazem multimedialnym odbyły się też dwukrotnie w Warszawie, przy okazji wystaw czasowych zdjęć z tego kościoła. Promocja obiektu i jego wyposażenia w tym roku nabrała szczególnego rozmachu!

Dziękujemy Stowarzyszeniu Rozwoju Orawy za te współpracę i cieszymy się na kontynuację w przyszłym roku!