Paulus senior Vitkay, parochus Oravkensis

180 lat temu, 14 listopada 1842 r. zmarł ksiądz Paweł Vitkay, szesnasty proboszcz w Orawce, była to jego czwarta parafia. W Historia Domus Parochialis Oravkensis zapisał prawie 3 i pół strony, odtwarzając pokrótce historię parafii, jako że wcześniejsza Kronika spłonęła w pożarze plebanii w nocy z 19 na 20 września 1824 roku. Napisał o sobie, że posługę rozpoczął 3 czerwca 1830, naprawił dach i organy. Niech odpoczywa w pokoju.

Ten nietuzinkowy kapłan, o którym można przeczytać tutaj dziekan dystryktu, asesor sądowy z tytułem kanonika honorowego Katedry spiskiej zasłynął z dziedziny całkiem odległej, to jest z botaniki. Jego opracowanie Flora arvensis ukończone 200 lat temu, obowiązuje do dziś! A lipy wielopniowe rosnące wokół kościoła mają szacunkowo 190 lat…

10 lat temu Ministerstwo Kultury Republiki Słowacji uhonorowało ten rękopis, nadając mu status historycznego dokumentu książkowego. Zatem w tym roku potrójne, okrągłe świętowanie.

fot. Jan Vitko

fot. Jan Vitko

4 marca 2022 w Spišském Bystrém, rodzinnej miejscowości obu księży z rodziny Vitkay, odsłonięta została na ścianie kaplicy kościelnej pamiątkowa tablica o ich działalności.

 

 

 

 

27 sierpnia podczas Dni Kultury Słowackiej w Małopolsce, Towarzystwo Słowaków w Polsce przypomniało tę wybitną postać, wygłaszając prelekcję i wydając okolicznościową ulotkę.

 

6 listopada 2022 przybliżyłam postać księdza botanika zebranym licznie regionalistom podczas dorocznego spotkania na Orawskich Zaduszkach.

Opr. Lucyna Borczuch