Renowacja wejścia do zakrystii

Stan zachowania tych drzwi i portalu wskazuje na to, że nie zostały one odnowione podczas generalnego remontu kościoła prowadzonego w latach 90. XX w i na pocz. XXI.  Fundusze na tę renowację parafia pozyskała z programu Ochrona zabytków Małopolski 2022.

Remont rozpoczęto od zdjęcia warstwy farby, którą od lat oglądaliśmy. Okazało się, że zarówno drzwi jak i ościeżnica miały wcześniej zupełnie inny kolor. Ościeżnica była ponadto zdobiona subtelnym, przepięknym wzorkiem, tzw. marmuryzowaniem, typowym dla XVIII w. Należy przyjąć, że wejście do zakrystii było w tym okresie przemalowane. Lepiej zachowała się polichromia części zachodniej, wschodnia była bardziej wytarta. Pierwotne wydają się tylko trzy czarne paski na belce poziomej na jasno brązowej ościeżnicy. Skrzydło drzwiowe było oryginalnie zielone w odcieniu seledynowym.

Spróchniałe części obu słupów portalu odcięto, zastąpiono je masywnymi klejonymi. Przy okazji można było zobaczyć jak były montowane w ściany i próg. Po wstawieniu nowych części, zestrugano je ręcznie, upodobniając do pierwowzoru, a następnie pomalowano. Na oryginalnej części ościeżnicy było także mnóstwo dziurek po gwoździach i drewnojadach. Zostały zaszpachlowane i wygładzone. Na całą ościeżnicę naniesiono jednolity wzór.

Wymieniono okno wielokwaterowe nad drzwiami, zastępując ję szybą ornamentową w kolorze miodowym. Zakonserwowano metalowe zawiasy, ćwieki i zamek drzwiowy. Remont trwał we wrześniu i październiku 2022. Niektóre etapy prac i efekt końcowy widoczne są na zdjęciach.

Opr. Lucyna Borczuch