Sezon turystyczny przywiódł więcej turystów niż ostatnie lata. Cieszymy się ze stałej współpracy z biurami turystycznymi, polskimi i zagranicznymi. Tych ostatnich było więcej. Na 5563 zarejestrowanych w statystyce, 3385 osób było z zagranicy, stanowi to 60,8 %. W tym roku ok. 36 % wszystkich zwiedzających przybyło ze Stanów Zjednoczonych z biurem turystycznym Gate 1. Sporo było też naukowców, badaczy i tych z Państwa, którzy tu wielokrotnie wracają z rodzinami i znajomymi. Dziękuję za współpracę.
Dwa wydarzenia związane były z bohaterem poprzedniego roku, ks. Pawłem Vitkayem. 17 stycznia udało mi się w bibliotece Tatrzańskiego Parku Narodowego w Tatrzańskiej Łomnicy zobaczyć rękopis Flora arvensis. 3 września odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie nowego nagrobka ks. Vitkaya, poprzedzone wizytą pani Konsul Generalnej Republiki Słowackiej w Krakowie pani Zlaty Śipošovej. Udział zaproszonych gości, również ze Słowacji zaowocował licznymi artykułami w mediach, co przyczynia się do skutecznej promocji obiektu.
Kolejne dwa wydarzenia związane były z zasłonami wielkopostnymi. W 58/2023 numerze Zittauer Fastentucher, wydawanym przez Muzeum Miejskie w Zittau/Niemcy ukazał się na 8 stronach artykuł Lucyny Borczuch. Przedstawiła w nim polskie, znane w 2022 zasłony. Jest to abstract mojej prezentacji, przedstawionej na konferencji z okazji 550 lecia Wielkiej Zasłony Żytawskiej.
Wielką promocją dla Orawki był program radia RMF, emitowane kilkakrotnie fragmenty wywiadów i artykuł redakcyjny.
10 marca w Archiwum Prymasowskim w Ostrzyhomiu spełniło się moje wielkie marzenie związane z osobą ks. budowniczego Sczechowicza. Pokazano mi list tego księdza do prymasa Węgier Lippaya. Z podpisem i pełnym tytułem. Sprawa, której dotyczył na razie utknęła, ale postaram się wrócić do tematu.
13 i 14 lipca przeżyliśmy akcję włączenia się kurtyny wodnej. Za pierwszym razem związane to było z awarią urządzenia a dzień później z działalnością kuny. Niewątpliwie była to wizualna atrakcja dla zwiedzających, ale stres ogromny dla mnie, dopóki miejscowi strażacy nie przyjechali i nie sprawdzili co się dzieje. Panowie, dzięki za szybką reakcję!
Druga połowa roku to czas remontu kapliczki znajdującej się przed kościołem w obrębie cmentarza. Renowacja planowana od wielu lat, po ogromnych perturbacjach przetargowych rozpoczęła się 26 sierpnia. Nie zakończyła się w planowanym terminie, to są czasochłonne działania. Stan był fatalny a przecież najważniejsze jest tu dobro zabytku. Cieszymy się, że prace ruszyły!
Do zbioru zdjęć rzeźb z włosami i tekstylnymi ubraniami w Polsce dołączyła figura Jezusa Nazareńskiego w kościele p.w. św. Trójcy w Warszawie na Solcu. Dziękuję p. Ewie, dzięki której wykonanie tego zdjęcia było możliwie.
W tym roku powiększyliśmy kolekcję ozdobnych pieczęci. Zapraszamy zbieraczy!
Lucyna Borczuch