21 lipca 2024 mieliśmy ogromny zaszczyt po raz kolejny spotkać się w Orawce ze znaną i cenioną w całej Europie historyczką sztuki, panią Marią Prokopp. Od 1969 r. jest profesorką sztuki średniowiecznej i renesansowej na Uniwersytecie Eötvösa Loránda, od 2010 emerytowaną. Jej głównym obszarem badań jest sztuka europejska XIV i XV oraz XIX wieku. Wydała książki o włoskich mistrzach, takich jak Giotto, Sassetta i Lorenzetti, a także o późnogotyckiej sztuce węgierskiej. Niemal od czterdziestu lat prowadzi badania nad malowidłami ściennymi XV-wiecznego pałacu arcybiskupa János Vitéz w Ostrzyhomiu, węg. Esztergom i ich powiązaniami z włoskim renesansem i sztuką Botticellego (https://hungarianreview.com/article/author/maria-prokopp/). Jest autorką licznych artykułów naukowych z zakresu jej specjalizacji, a także rozdziału książki Magyar szentek temploma o kościele w Orawce, wydanej w 2012 r.
Z niespożytą energią oprowadzała grupę pielgrzymów z Ostrzyhomia, z którą przyjechała do Polski. Opowiedziała o kościele w Orawce z wielkim zaangażowaniem. Uważa ten kościół za niezwykle cenny dla historii sztuki. Była zachwycona stanem faktycznym malowideł, które widziała ostatnio w 2015, podczas rocznicy konsekracji kościoła. Wyszła nawet na chór, zobaczyć przedstawienie świętej Kingi i świętych Pawła Węgierskiego, Euzebiusza i Astryka.
Grupa wzięła tutaj udział we mszy świętej, a ma w planie odwiedzić m.in. Częstochowę, Wadowice i Kraków. Życzymy grupie udanego pobytu w Polsce!