Poranek poetycki 2018

Zaproszenie

Jak co roku jesienią, ksiądz proboszcz w Orawce Tadeusz Dąbrowski, poeta i regionalista Zbigniew Tlałka oraz przewodnik w obiekcie – Lucyna Borczuch zapraszają na program słowno-muzyczny. W tym roku szczególną okazją jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dlaczego „zacontek“? Ponieważ Orawa dopiero w lipcu 1920 r., po prawie dwóch latach została przyłączona do Polski. Ale powiew „ślebody“ po upadku Austro-Węgier zaczęto odczuwać już na początku listopada 1918 roku.

Spotkanie pt. „Zacontek ślebody“ odbędzie się we czwartek, 15 listopada 2018 o godzinie 10.00. Młodzież z orawskich szkół podstawowych pod kierunkiem polonistów: p. Anny Cymerman, p. Jolanty Szczęśniak Basisty, p. Ewy Szperlak i p. Zbigniewa Tlałki odtworzy teksty o treści religijnej i patriotycznej.

Relacja

Z uwagi na duże zainteresowanie i możliwości logistyczne ostatecznie odbyły się dwa spotkania. O godz. 10.00 zebrała się młodzież młodsza, tj. klasy V i VI, a o godz. 11.00 młodzież starsza, klasy VII i VIII. Młodzież pięknie zinterpretowała utwory poetyckie pisane gwarą i polszczyzną, grupa z Lipnicy Małej zagrała, chór z Jabłonki zaśpiewał. Przypomnieliśmy, utrwaliliśmy temat 1918 – 1920 na Orawie. Swoją obecnością zaszczycili nas p. Jadwiga Pilchowa, p. Adam Kwiatek i p. Krzysztof Kokot, którego wiersz był dziś również odczytany. Przy okazji młodzież dowiedziała się o wielkiej wartości historycznej najstarszego zabytku na polskiej części Orawy.

Spotkanie zakończyliśmy odśpiewaniem Roty przy akompaniamencie orawskiej muzyki i odmówieniem modlitwy za Ojczyznę.

Dziękuję Księdzu Proboszczowi za udostępnienie tego wspaniałego obiektu, Dyrekcjom Szkół Podstawowych z Lipnicy Wielkiej, Lipnicy Małej, Orawki, Jabłonki i Piekielnika za  umożliwienie młodzieży uczestniczenia, opiekunom za przygotowanie tekstów a słuchaczom za miłe spotkanie.

Opr. LB

Ratujemy rzeźbę maryjną

Na przykościelnym cmentarzu w Orawce stoją dwie kamienne rzeźby, stan starszej z nich jest krytyczny. Poczyniono właśnie kolejny krok w sprawie jej renowacji. W dniu 29 listopada 2018 r. odbyła się wizja lokalna z ramienia  nowotarskiej Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Podczas oględzin wskazano na konieczność  renowacji i ustalono wstępny plan działania. Po wycenie kosztów prac i wyborze pracowni konserwatorskiej będziemy gromadzić środki na ten cel. Rozważa się możliwość ogłoszenia zbiórki publicznej i pisanie wniosków o wsparcie do Urzędu Wojewódzkiego. Będziemy informować o postępie w tym temacie.

Fastentücher in Orawka

www.youtube.com/watch?v=LWkyHBkRUYo Film

Pieta unter dem Kreuz, 1676,   4,80m  x  3,85m = 18.48 m2

Pieta pod krzyżem

Geißelung  3,80m  x 3,36m = 12,77 m2

Biczowanie

Maria Magdalena Büßerin  3,43m  x 2.05m = 7,03 m2

Pokutująca Maria Magdalena

Mutter Gottes Schmerzhaft  3,20m  x 1,95m = 6,24 m2

Matka Boża Siedmiobolesna

Die Zehn Gebote

Die Zehn Gebote sind wichtig für unsere Region, denn das erste Mal wurden  traditionelle Kleider auf den Bildern dargestellt.

1. Du sollst keine anderen Götter neben mir haben.
Zwei Hexen heilen mit der Magie einen Mann.Die Krankheit wird mit dem Messer abgeschnitten. Ein Symbol der Magie ist der Teufel in dem Spiegel.

1. Du sollst den Namen Gottes nicht verunehren.
    Männer sitzen im Wirtshaus. Sie trinken Alkohol, spielen Karten und betrügen sich dabei. Der Teufel hinter dem Spieler auf der rechten Seite hilft bei dem Betrug und lästert Gott

1. Du sollst den Tag des Herrn heiligen.

Die Familie betet. in demHintergrund drischt ein Bauer Getreide mit einem Dreschflegel.

1. Du sollst deinen Vater und deine Mutter ehren.
    Der Sohn kommt zu den Eltern mit dem Teufel auf der Schulter. Er beleidigt seinen Vater und verlangt etwas von ihm.
  2. Du sollst nicht töten.
    Die Räuber haben einen Bauer überfallen und getötet.
  3. Du sollst nicht ehebrechen

Das sechste Bild zeigt die biblische Geschichte von Joseph aus Ägypten und der Ehefrau des Kommandanten der Pharaos Soldaten. Sie schleppt ihn ins Bett. Er will nicht gehen, sie nimmt seinen Mantel weg und beschuldigt ihn eines Ehebruches.

1. Du solls tnicht stehlen.
    Zwei Hirten stehlen die Ochsen.

1. Du sollst kein falsches Zeugnis wider deinen Nächsten geben.
    Die Szene in dem Amt. Ein Bauer schwört falsch vor dem Beamten. Er hat den Teufel an dem Mund.

1. Du sollst nicht begehren deines Nächsten Frau.
    An die betende Frau geht einSoldat heran und er überredet sie zu etwas Bösem. Er hat den Teufel an seiner Schulter.
  2. Du sollst nicht begehren deines Nächsten Gut.

Landschaft mit Tieren, großen Häusern und  fruchtbaren Feldern. Diese Dinge wollten Bauern haben, die hier lebten.

Frau Katarzyna Łopuszyńska, danke für die Übersetzung.