“Gdzie diabeł gra na basetli…” relacja

29.11.2018 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przewodnika w kościele w Orawce z wykładowcami i studentami Uniwersytetu Warszawskiego oraz zaproszonymi gośćmi pani prof. dr hab. Anny Gruszczyńskiej-Ziółkowskiej z Instytutu Muzykologii UW. Celem spotkania było zapoznanie słuchaczy z orawczańskim kościołem, szczególnie z tym, co wiąże się z muzyką. Omówiliśmy instrumenty dawne, które przedstawione są w wyobrażeniu nieba, czyli anioły muzykujące na chórze, króla Dawida, św. Cecylię i dekorację prospektu organowego oraz diabły grające w piekle. Sporo czasu poświęciliśmy organom, instrumentowi wyjątkowego ze względu na wiek i stosunkowo niewielkie zmiany w porównaniu z XVII wiecznym oryginałem. Podczas prelekcji posłużyłam się zdjęciami ks. Zbigniewa Pytla i wysłuchaliśmy fragmentów nagrania brzmienia tych organów. Płyta prezentuje barokowe utwory w wykonaniu pana Grzegorza Bosaka, a nagrania dokonał pan Maciej Jurasz.

Mam wielką nadzieję, że studenci i wykładowcy zechcą podjąć temat wyposażenia kościoła w swoich pracach. Szczegółowe badania i opracowania są bardzo potrzebne, również dla potomnych! Dziękuję pani prof. Gruszczyńskiej-Ziółkowskiej za możliwość spotkania z tak doborowym gronem słuchaczy.