Koncert upamiętniający przyjaźń polsko-węgierską

ZAPROSZENIE

Konsulat Generalny Węgier w Krakowie i Parafia w Orawce mają zaszczyt zaprosić na koncert upamiętniający ponad tysiącletnią przyjaźń polsko-węgierską. Odbędzie się on w niedzielę 9 sierpnia 20202, godz. 15.00 w kościele w Orawce.

Będziemy gościć dwie wspaniałe artystki. Duet Fanni Nizalowski (harfa) i Maria Korzeniowska (gitara) istnieje od października 2018 roku. W repertuarze zespołu znajduje się zarówno muzyka dawna jak i muzyka współczesna. W przyszłości duet planuje eksplorowanie literatury oryginalnie napisanej na ten skład oraz promowanie tej muzyki podczas koncertów w Polsce i na Węgrzech. VIII Międzynarodowy Konkurs Duetów z Harfą w Cieszynie był pierwszym wyzwaniem, jakiego podjął się duet. Odniesiony sukces stał się motywacją do dalszej, intensywnej współpracy.

Maria Korzeniowska, studentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie gitary dra hab. Michała Nagy’a. Laureatka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych w Polsce i za granicą. Stypendystka programu MKiDN „Młoda Polska”, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracuje z wieloma instrumentalistami, mierząc się z repertuarem muzyki klasycznej, folkowej, etnicznej oraz szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej.

Fanni Nizalowski pochodzi z Budapesztu (Węgry), przyjechała do Polski, by studiować muzykę w klasie harfy dr Ireny Czubek-Davidson oraz prof. Florence Sitruk. Oprócz muzyki klasycznej, Fanni wykonuje muzykę rozrywkową grając na elektrycznej harfie w zespole Passed, współtworzonym ze swoją siostrą bliźniaczką. Zespół dwukrotnie występował na węgierskiej Eurowizji oraz na wielu festiwalach na Węgrzech i w sąsiadujących krajach. Dodatkowo Fanni pracuje jako dziennikarka oraz twórca filmów. Głównym podejmowanym przez nią tematem jest historia harfy.

Artystki wykonają następujące utwory:

Alan Hovhaness – Spirit of Trees

Anthony Sidney – Sonata for Guitar and Harp

Alexander Tansman – In modo Polonico

Luigi Boccherini: Introduction and Fandango.

„Barka”- ulubiona pieśń Ojca Świętego.

Na podstawie materiałów organizatorów.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną organizatorzy ograniczają liczbę osób w kościele do 50. Koncertu będzie można wysłuchać na zewnątrz kościoła lub podczas transmisji on-line pod linkiem Youtube.com/OrawaTV

Serdecznie zapraszamy. Bądźcie z nami, choćby wirtualnie!